piątek, 19 kwietnia 2013

Gdzie kupować azjatyckie kosmetyki?

Jestem wielką fanką serwisu e-Bay i to właśnie tam rozpoczęłam moją przygodę z azjatyckimi kosmetykami. Zdaję sobie jednak sprawę, że e-Bay nie jest jeszcze w Polsce tak popularny jak np. Allegro, poza tym wiele osób ma obawy przed zakupami u zagranicznych sprzedawców i płatnościami systemem PayPal. Dlatego też spróbuję trochę rozwiać te obawy i przybliżyć Wam temat zakupów na e-Bay :)

System PayPal

Ok, więc jak to działa?
Wszystko czego potrzebujemy do rejestracji to adres e-mail i karta bankomatowa/kredytowa. Założenie oraz korzystanie z konta przez osoby prywatne jest darmowe. Jednak aby móc dokonywać płatności bez ograniczeń będziemy musieli przystąpić do tzw. "programu rozszerzonego" PayPal, za pomocą którego PayPal zweryfikuje nasza kartę. Jak to działa? Podczas przystępowania do programu system PayPal obciąży Twoją kartę kwotą 6,50 zł, która zostanie zwrócona na Twoje konto PayPal po zrealizowaniu pierwszej płatności. Wraz z obciążeniem opłatą w wysokości 6,50 zł system PayPal przekaże Ci 4-cyfrowy kod, który znajdzie się w tytule transakcji na wyciągu z karty kredytowej (jeśli używamy karty bankomatowej, numer pojawi się na wyciągu z konta). Po uzyskaniu numeru dostępu rozszerzonego podaj go po zalogowaniu się do swojego konta PayPal. Zostaną wtedy usunięte ograniczenia wysyłania i wypłacania pieniędzy. Proces weryfikacji może trwać do 4 dni roboczych.

Czy warto?
Moim zdaniem tak.  Głównie dlatego, że kiedy już przejdziemy ten irytujący proces weryfikacji, płatności systemem PayPal są szybkie i proste. Podczas zakupów na e-bay, wystarczy kliknąć przycisk "zapłać", który przekieruje nas do strony logowania PayPal. Po zalogowaniu (używając jedynie e-mail i hasła) wyświetlą się dane transakcji. Wystarczy potwierdzić płatność jednym kliknięciem, a pieniążki znajdą się na koncie sprzedawcy niemal natychmiastowo (w przeciwieństwie do przelewów internetowych). System PayPal jest 100% bezpieczny i nie udostępnia Twoich danych (takich jak numer konta czy numer karty) odbiorcom płatności. Dodatkowym plusem jest to, że możemy wycofać płatność na wypadek gdyby coś w transakcji poszło nie tak (np. otrzymalibyśmy uszkodzony produkt).

A co z walutami?
System PayPal obsługuje obecnie płatności w 17 walutach w tym m.in. złotych polskich, dolarach USA, funtach brytyjskich i euro.  Ja zamawiam na brytyjskim e-Bay, moje konto PayPal jest zarządzane w funtach, jednak niejedokrotnie zdarzało mi się płacić dolarami. System PayPal automatycznie przelicza walutę w obecnym kursie, bez dodatkowych kosztów. Spotkałam się gdzieś ze stwierdzeniem "nie używam PayPal bo nie chce mi się bawić z przewalutowaniem" - jest to błędne podejście, ponieważ zapłata w obcej walucie wygląda dokładnie tak samo jak zapłata w walucie "ojczystej".

Minusy?
Cóż, minus jest jeden. Jeśli zakładamy konto PayPal jako kraj ojczysty podając Polskę, będziemy mogli dodać do niego tylko polskie karty i konta bankowe.  Niestety nie ma możliwości zmiany kraju zamieszkania na koncie PayPal. Kiedy wyprowadziłam się do UK i zaczęłam używać brytyjskiej karty, aby móc płacić nią w systemie PayPal, musiałam usunąć polskie konto i założyć brytyjskie. (Przypuszczam że można mieć kilka różnych kont pod warunkiem że używamy innych adresów e-mail).


e-Bay

Aby najlepiej oddać plusy korzystania z e-Bay, porównam go do naszego ojczystego portalu aukcyjnego - Allegro. Kiedy jeszcze mieszkałam w Polsce używałam Allegro bardzo często i byłam zadowolona, kiedy jednak poznałam e-Bay, postanowiłam nie wracać do Allegro nigdy więcej. Dlaczego?

Przesyłka
Nie wiem czy zauważyliście, ale powszechnym procederem na Allegro jest duże zawyżanie kosztów przesyłki. Niejednokrotnie zdarzało mi się kupić małą, lekką rzecz za 5zł, podczas gdy za przesyłkę musiałam zapłacić 10zł. Wielokrotnie zaglądałam do cennika usług Poczty Polskiej, który tylko potwierdzał moje podejrzenia, bo przesyłka powinna kosztować np. góra 3zł. Co ciekawe, celowe zawyżanie kosztów przesyłki jest niezgodnie z regulaminem Allegro, mimo to proceder ten jest nadal powszechnie praktykowany wśród sprzedających. Dla porównania na e-Bay koszty przesyłki są zawsze adekwatne, bardzo często sprzedawcy oferują też darmową wysyłkę.

Paczka z Korei - wszystko dokładnie zabezpieczone folią bąbelkową.
Pusta przestrzeń między pudełkiem a produktem również wypełniona folią.

Podejście sprzedawcy
Robiąc zakupy na Allegro ma się wrażenie, że to sprzedawca ma ostatnie słowo. Zawsze podczas zakupów, to kupujący musiał pierwszy wystawić komentarz aby sprzedawca raczył odwdzięczyć się tym samym (a nie zawsze raczył). Zdarzyło mi się, że otrzymałam uszkodzony produkt - wystawiłam komentarz neutralny, a w zamian otrzymałam negatyw, mimo że jako kupujący wykonałam swoją "robotę" poprawnie - zapłaciłam za przedmiot w terminie. Napisałam do Allegro, które jednak umyło rączki, mówić że nie ingeruje w komentarze użytkowników. Jak ma się sprawa na e-Bay? Pozytywny komentarz od Sprzedającego otrzymuję w momencie dokonania płatności, jako że rola kupującego ogranicza się do kupna i zapłaty. W e-mailu potwierdzającym zakup często możemy przeczytać prośbę Sprzedającego o wystawienie komentarza po otrzymaniu zakupów, ponieważ zależy mu na naszej opinii. Kiedy już otrzymam przedmiot i wystawiam opinię, oprócz miejsca na komentarz oceniam gwiazdkami aspekty transakcji: opis przedmiotu, kontakt, szybkość wysyłki, cenę wysyłki (jeśli przesyłka była darmowa to ocena jest wyłączona). Jeśli za któryś z aspektów wystawimy dwie lub jedną gwiazdkę, rozwija nam się mini menu z prośbą o zaznaczenie opcji podającej wyjaśnienie naszej niskiej oceny. Otrzymujemy też e-mail od e-Bay z pytaniem czy potrzebujemy pomocy w związku z naszą ostatnią transakcją z której nie byliśmy zadowoleni.  Ponadto dla Sprzedawcy nasza opinia jet niezwykle ważna. Raz kupiłam przedmiot, który był dość słabej jakości, jednak nie oczekiwałam zbyt wiele ze względu na śmiesznie niską cenę. Wystawiłam Sprzedającemu komentarz pozytywny, zaznaczając jednak że opis produktu jest niedokońca adekwatny, ponieważ zasłona wcale nie ma 5mm grubości, mimo to jednak jestem zadowolona, bo cena była niska. Sprzedawca natychmiastowo się ze mną skontaktował, prosząc o zgodę na anulowanie transakcji, aby mój komentarz został usunięty i zwrócił mi pieniążki, mimo że wcale tego nie oczekiwałam (czyli ostatecznie wyszło na to, że mam zasłonę za darmo). Innym razem otrzymałam zły produkt z Korei - nie było to winą Sprzedawcy, po prostu paczka rozleciała się gdzieś po drodze (przyszła w specjalnym woreczku Royal Mail na uszkodzone przesyłki) i pocztowcy musieli pomylić jej zawartość z inną rozwaloną paczką, w efekcie czego otrzymałam produkt z USA. Poinformowany o otrzymaniu złego przedmiotu Sprzedawca wysłał mi produkt drugi raz za darmo, podkreślając że najważniejsze jest dla niego zadowolenie klienta. 

Podziękowanie od sprzedawcy wrzucone do paczki.
                                         
Darmowe próbki dorzucone do paczki przez sprzedawcę za zakupienie trzech pełnowymiarowych produktów.

Dostępność i ceny
Ostatnimi i moim zdaniem najważniejszymi atutami zakupów na e-bay są dostępność i ceny. Na e-Bay możemy kupić praktycznie wszystko, jeśli czegoś tam nie ma, to znaczy że nie istnieje :D A ceny? Chyba nigdzie nie znajdziemy azjatyckich kosmetyków taniej niż na e-Bay. Pod spodem mała tabelka z porównaniem cen:
(w celu powiększenia kliknij na obrazek, następnie prawym przyciskiem myszy wybierz "Pokaż obraz" i wówczas po ponownym kliknięciu obraz ukaże się w oryginalnym rozmiarze).
Powyższa tabela została stworzona tylko i wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma na celu zdyskredytowania ani reklamowania żadnego z wymienionych sprzedawców. Nie służy ona też wypromowaniu mojej osoby, ponieważ nie sprzedaję i nie mam zamiaru sprzedawać kosmetyków azjatyckich za pośrednictwem e-Bay, czy w jakikolwiek inny sposób.
  
 To by było na tyle dzisiaj, mam nadzieję że pomogłam niezdecydowanym :)

Ciąg dalszy: Na co uważać kupując kosmetyki na e-Bay? 

5 komentarzy:

  1. bardzo mi pomogłaś, nie mam konta na ebayu, zawsze miałam jakiś opór przed kupowaniem tam czegokolwiek, teraz wiem, że warto założyć i kupować ( super sprawa z porównywarką cen), na pewno bedę korzystała z ich usług, bardzo dziekuję!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo się cieszę, że mogłam pomóc :) jeśli będziesz miała jakieś pytania lub wątpliwości wal śmiało!

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. .co.uk ale końcówka nie ma znaczenia przy sprzedawcach międzynarodowych ;) wybieram e-bay, ponieważ ceny są najbardziej korzystne. Pozdrawiam!

      Usuń
  3. Azjatyckie kosmetyki kojarzą mi się tylko z AliExpress itp. platformami zakupowymi. Nie jestem pewny, ale chyba już można płacić mobilnie przy pomocy https://www.cashbill.pl/blog/kategoria/platnosci-mobilne/

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
site design by designer blogs